Bonding

Bu Yazıyı Puanlayın :
[Toplam: 4 Ortalama: 3]

İZMİR BONDING

Diş estetiğinde en çok kullanılan yöntemlerden birisi olan Bonding, renk değişimine uğramış, kırılmış, çatlamış veya çentikli dişlerin özel metotlarla onarılması işlemidir. Bu yöntem daha çok kompozit rezin materyalleri kullanılarak uygulanır. Çok uzun yıllardır diş hekimlerince yapılan Bonding yöntemi, son zamanlarda teknolojinin gelişmesine paralel olarak daha etkili ve kaliteli hale gelmiş, dişlere zarar vermeden, kesim ve aşındırma yapılmadan kesin çözüm olmuştur.

Dişlere herhangi bir zarar vermez. Diğer metotlarda olduğu diş dokusunun kaldırılmasına gerek kalmaz. Bunun yerine Bonding materyalleri ve kompozit rezin dişe doğrudan herhangi komşu bir dişe işlem uygulamadan yapıştırılır. Aralıklı dişlerdeki bu aralıkların kapatılmasında, renk değişimlerinde beyazlatma uygulaması olarak da kullanılabilmektedir. Yine dişlerin daha uzun gösterilmesi, kırık dişlerin onarımında da bonding yöntemine başvurulur.

bondingBonding Nasıl Yapılır?

Oldukça kısa süren bonding uygulaması (Adeziv Sistem) yaklaşık yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir. Birden fazla dişe yapılacak uygulamalarda ise birkaç kez randevu alınması gerekebilir. Diş renginde uygun kompozit rezinler ve bonding materyali önceden işlem görmüş dişe yapıştırılır. İlk 48 saat renk değişimlerini önlemek amacıyla bazı besinlerden kaçınılır. Çay, kahve ve sigara gibi dişe zarar veren, kullanılan materyalin renk değiştirmesine neden olan etkenlerden uzaklaşmak gerekir. Bu uygulama sonrasında diş hijyenine dikkat edilmeli, doktor kontrollerine düzenli gidilmeli, diş fırçası ve diş ipi kullanılmalıdır. Doğru yapılmış bir bonding birkaç yıl boyunca koruyucu etkiye sahiptir. Daha sonra ise yeniden diş hekimine gidilerek yapılan işlemin tamir edilmesi gerekmektedir.

Bondinglerin kullanım alanları

  • Dişlerde meydana gelen mine kaybını onarmak için
  • Yanlış yöntemlerin kullanılması sonucu aşınan dişlerdeki olumsuz görüntünün ve sağlık sorunlarının önlenebilmesi için
  • Diş kırıklarında kırık parçayı tamir edip, diğer dişlere zarar vermemek için bu yöntem kullanılır.

Kompozit uygulamalarda bilinmesi gerekenler

  • Kompozit uygulanırken parlatma ve yenileme işlemleri de gerçekleştirilebilir. Büyük sorunlara sahip dişlerde veya yapılacak restorasyonun büyük çaplı olduğu vakalarda bu işlemlerden önce hasta kontrole çağrılıp gerekli tedavi yöntemlerine başvurulur.
  • Kompozit materyaller genellikle ön dişlerdeki problemlerin çözümünde kullanılır. Besin maddelerine dikkat etmek, sert ve kabuklu yiyeceklerden kaçınmak bu materyallerin ömrünü uzatmaktadır.
  • Yapılan işlem ne kadar başarılı ve parlatma anlamına gelen polisaj ne kadar doğru gerçekleştirilmiş olursa olsun, çay ve kahve gibi içeceklerin dolgularda renk değişikliklerine yol açtığı unutulmamalı ve bu konuda dikkatli davranılmalıdır.
  • Restorasyonu tamamlanmış hastalara uygun fırçalama yöntemleri öğretilmeli, çok sert olmayan diş fırçaları tercih edilmelidir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım

Adınız Soyadınız*

Telefon Numaranız*

2018-03-08T10:26:08+03:00

Yorum Yazın