Kuron Kaplama

Bu Yazıyı Puanlayın :
[Toplam: 3 Ortalama: 3.3]

İZMİR KURON KAPLAMA

Kron kelimesini genellikle diş hekimliğinde duyarız. Kuron kaplama olarak tabir edilen sözcük diş hekimliğinde bir diş kaplama şekli olarak bilinmektedir. Kron diğer orjinal anlamıyla sözlememiz gerekirse crown bir diş kaplama malzemesi değildir.Kron dişin dışarıdan görünülebilen kısmıdır. Dişin en üst kısmı yani taç kısmı pozisyonunda bulunan yapıya verilen addır.

kuron-kaplama

Kuron kaplama nedir ?

Dişin üst görünen bölgesindeki hem görsel hemde işlevsel özelliğini kaybetmiş olan dişlerde bu özelliğini geri kazandırmak için dişe yapılan özel bir kaplama şeklidir. Kuron dişler protez diş şekillendirmelerinden yararlanılarak oluşturulmaktadır. Kuron kaplamalar yüksek ısırma basınçlarına ve kırılmalara karşı son derece dayanıklı bir yapıdır.

Kuron kaplamalar nasıl yapılır ?

Dişlerde var olan koruyucu mine tabakasının zamanla işlevini yapamaması ve dişi olması gerektiği gibi koruyamaması durumlarında yapay bir koruyucu olarak diş hekimi tarafından yapılan kuron kaplamalar ağızdan alınan ölçülerle diş teknisyenlerinin belli kalıplar içerisinde oluşturdukları suni olarak üretilirler.

Üretilen kuron hasta ağzına oturtulup çiğneme ve konuşma fonksiyonları ağız içerisinde ayarlandıktan sonra hasta ağzında dişin üzerine kalıcı olarak yapıştırılır. Bu uygulama kuron kaplama tedavisi olarak nitelendirilir. Kuronun hasta ağzına yapıştırılması için öncesinde dişte bir kesi işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Kesi işlemindeki amaç kapalama yapılacak olan dişin diğer dişlerle aynı özelliklerde olması, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının düzeni, görünüm olarak doğallığın sağlaması ve üzerine gelecek olan kronun diş ile kolayca bütünleşebileceği bir şekle getirilmesi amaçlanmaktadır.

Yapılan işlem sırasında hasta kesinlikle ağrı veya sızı hissetmeyecektir. Yapılacal işlem öncesinde diş ve dişe bağlı çevreler lokal olarak uyuşturularak hissizleştirilir ve işlemde hasta herhangi bir rahatsızlık duymaz.

Kuron kaplama malzemeleri hangileridir ?

Diş kesilerek kuron kaplamaya hazır hale getirildiğinde üzerine seramik, zirkonyum, metal yada porselen malzemelerden üretilen kuron kaplama yerleştirilebilir. Kuron kaplamada kullanılacak olan malzeme hasta ve doktorun seçimine bağlı olarak uygulanır. Bu malzemelerin arasında fiyat ve görsel olrak farklılıklar vardır.

Kuron kaplamaların bakımı nasıl yapılır ?

Sabit kuronlar normal günlük diş bakımındaki gibi en az iki kez dişlerin fırçalanması ve ağız hijyeni sağlamak için diş ipi, gargara vb. temizlik işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Yapılan temizleme işlemleri ile tartar oluşumlarını ortadan kaldıracaksınız. Kuron kaplamalarda diş eti ile dişin keşisim noktası çok önemlidir. Bu bölgedeki plakların ve oluşan tartarların temizlenmesi çok önemlidir. Ayrıca kuron kaplamanın gerçekleştirildiği dişlerde ceviz, fındık vb. sert yiyecekleri çiğnememeye ve kırmamaya özen göstermelisiniz. Diş hekiminize belirli aralıkla giderek yapılan diş kuron kaplamaları göstermeyi ihmal etmeyiniz.

Kuron kaplamalarının görünümü nasıldır ?

Kuron kaplamalar yapılırken diş hekiminizin hedefi görünümünü doğal dişe mümkün olduğunca benzetmek olacaktır. Benzetme aşamalarında kullanılan malzemeler, dişin renginin diğer dişlerin rengi ile olan uyumu, dişin boyutunun diğer dişlerle olan uyumu vb. değerlere her zaman dikkat edecek ve kuron kaplama işlemlerini bu değerleri baz alarak gerçekleştirecektir.

Kuron kaplamaların avantajları nelerdir ?

– Kuron kaplamalarda kullanılan malzemelere göre doğala en yakın görünüm elde edilir.

– Kuron kaplamalar estetik olduğu kadar sağlam ve dayanıklı yapılardır.

– Diş etleri ile mükemmel bir uyum içindedirler.

– Alerjik reaksiyonlar göstermezler

Bilgi ve Randevu Almak İçin Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım

Adınız Soyadınız*

Telefon Numaranız*

2018-03-08T10:25:27+03:00

Yorum Yazın