Ortodonti

Bu Yazıyı Puanlayın :
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

İZMİR ORTODONTİ

Latincede “Orto” düzgün, “donti” diş anlamına gelmektedir; yani “ortodonti” “düzgün diş” demektir. Ortodonti, büyümekte olan veya erişkin bireylerin dentofasiyal (çene ve yüz) yapılarının gözetimi ve rehberliği ile dişleri hareket ettirmektir; ilgili yapılardaki bozuklukları düzelterek dişlerin birbirleriyle ve yüz kemikleriyle olan ilişkilerini, kuvvet uygulamak suretiyle yeniden yönlendirerek düzeltilmesi konularıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır.

Ortodonti’nin Sorumluluk Alanları:

1. Kapanış bozukluklarının teşhisi, engellenmesi, durdurulması ve tedavisi.
2. Fonksiyonel ve düzeltici apareylerin dizaynı, uygulanması ve kontrolü.
3. Yüz ve kraniyal yapılar (kafa bölgesindeki kemik yapısı) arasındaki fizyolojik ve estetik uyum için ideal ilişkilerin sağlanması için dişlere ve destek dokulara rehberlik edilmesi.

ortodonti

Neden Ortodontik Bozukluk Oluşur?

1. Genetik faktörler: İskeletsel bozukluklar, diş eksikleri, üst çene darlığı, çapraşıklık problemleri olan bireylerde ailede benzer bir anomalinin olup olmadığı önemlidir.
2. Çeşitli kulak-burun-boğaz problemleri: Burun deviasyonu ve geniz etinin bulunması, ağız solunumu gibi durumlar, çene kemiklerinin gelişiminde olumsuz yönde etkili olmaktadır.
3. Kötü alışkanlıklar: Parmak emme, yanak emme, uzun süre yalancı meme kullanma, dil emme vb. gibi zamanında bırakılmayan alışkanlıklar çenelerin gelişimini kötü yönde etkilemektedir. Bu nedenle bu tür alışkanlığa sahip çocuklar iyi takip edilmeli ve alışkanlık mümkün olduğunca erken dönemde bıraktırılmalıdır.
4. Erken diş kaybı: Süt dişlerinin çürük nedeniyle zamanından önce çekilmesi ve yer tutucu yapılmaması sonucunda, komşu süt dişleri erken çekilen süt dişlerinin yerine kayacağından alttan çıkacak daimi dişlerin yerleri kaybedilmiş olur. Bu nedenle de çapraşıklık ve sürme problemleri yaşanabilir.

Sık Rastlanan Ortodontik Bozukluklar

Ön açık kapanış: Arka dişler birbirleriyle temas ederken ön dişler birbirlerini örtmeyip, üst ön dişlerle, alt ön dişler arasında aralık bulunmasıdır.
Çapraz kapanış: Normalde istenen durum, üst dişlerin alt dişlerden daha önde olması ve alt dişleri belirli bir oranda örtmesidir. Bu durumun tersi söz konusu olduğunda çapraz kapanıştan söz edilir.
Çapraşıklık: Bir ark (diş dizisi) içerisinde veya bir bölgede dişlerin düzgün sıralanabilmesi için yeterli yer olmamasıdır.
Aralıklar (Diastema): Komşu dişler arasında aralık bulunmasıdır. Özellikle üst orta kesici dişler arasında sıkça görülür. Ancak, süt dişlenmede diastema bulunması normal bir durumdur.
Ektopi: Dişin normal konumundan başka bir yerde anormal pozisyon almasıdır.
Gömülü diş: Genellikle yeterli yer olmadığından dişin süremeyip, çene kemiği içerisinde gömülü kalmasıdır.
Dudak yetersizliği: Alt çene serbest konumdayken, dudakların, dişleri yeteri kadar örtememesidir.
Derin kapanış: İdeal kapanışta üst kesici dişler, alt kesici dişleri 2-3 mm ya da alt kesici diş boyunun 1/3’ ü kadar örtmelidir. Üst kesici dişler alt kesicileri normalden fazla örtüyorlarsa buna “derin örtülü kapanış” denir.
İleri itim: Alt ve üst çene dişleri birbirleriyle kapanışa geldiğinde, üst kesicilerle alt kesicilerin arasındaki aralığın normalden fazla olmasıdır. (Bu aralık, küçük parmak alt kesicilerle üst kesiciler arasına yerleştirilerek test edilebilir.)
Rotasyon: Dişin yuvasında normal pozisyonuna nazaran dönük konumlanmasıdır.
Transpozisyon (Yer değiştirme): İki dişin normalden farklı olarak birbirlerinin yerlerine sürmesidir.

Neden Ortodontik Tedavi Gereklidir?

Ortodontik tedavi görenlerin büyük çoğunluğu görünüş ve gülüşlerini iyileştirmek amacıyla ortodontiste başvururlar. Ortodontik tedavi, estetik açıdan fayda sağlayarak hastalara özgüven kazandırır. Ama, aslında ortodontik problemlerin çoğu ağız ve diş sağlığını etkileyebilmektedir. Örneğin; çapraşık dişlerin temizlenebilmesi daha zordur. Bu durumda çürüğe ve periodontal hastalığa yatkınlık artmaktadır. Kapanış bozuklukları dişlerin daha çabuk aşınmasına neden olabilir. Ortodontik problemler, çene eklemi rahatsızlıklarına, baş ve yüz ağrılarına neden olabilirler. Ön dişler bölgesinde açık kapanış varsa veya ön dişler aralıklı ise sesler doğru çıkamaz ve konuşma bozukluğu görülür.

Ortodontik Tedaviler 4 Bölüme Ayrılır

1. Koruyucu ortodontik tedaviler,
2. Durdurucu ortodontik tedaviler,
3. Düzeltici ortodontik tedaviler,
4. Pekiştirme tedavisi.

Ortodontik Tedavide İdeal Yaş Nedir?

Genellikle dişsel bozuklukların tedavisi için ideal yaş, süt dişlerinin değişiminin tamamlanmak üzere olduğu, köpek dişlerinin değişim zamanı olan 10-12 yaş civarıdır. Ancak, çeneleri ilgilendiren problemlerde ve kötü alışkanlıkların bıraktırılmasında, erken tedavi büyük önem taşır. O yüzden fissür koruyucuların (dişin çiğneme yüzeyini çürüğe karşı koruyucu) uygulandığı 6-7 yaş civarında bir ortodontist muayenesi gereklidir.

Erişkinler Ortodontik Tedavi Olabilir mi?

Evet, erişkinler de rahatlıkla tedavi olabilir. Sanılanın aksine sağlıklı bir diş eti ile her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür. Ancak, erken teşhis edilen anomalilerin tedavi opsiyonları daha fazla olduğu için bir ortodontist tarafından erken yaşta kapanışın değerlendirilmesi önem arz eder.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Aktif tedavi ortalama 1,5-2 yıl sürer. Ancak, bu süre tedavinin şekline, hastanın yaşına ve uyumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ortodontik Apareyler Nelerdir?

Ortodontik apareylerin seçimi, problemin çeşidine ve bireyin büyümesine göre değişmektedir. Bu amaçla; iskeletsel sapması olan vakalarda ağız içinden ve ağız dışından uygulanan çeşitli tiplerde hareketli ve sabit apareyler kullanılmaktadır. Bazı basit diş hareketleri için takılıp çıkarılabilen apareyler de kullanılabilmektedir. İskeletsel herhangi bir problemi olmayan, sadece dişlerinde çapraşıklık mevcut olan vakalarda ise sabit tedaviler uygulanmaktadır.

Sabit Tedavi Seçenekleri

Sabit ortodontik tedaviler, iskeletsel herhangi bir sapmanın olmadığı veya iskeletsel düzeltmenin yapılamadığı, ancak dişlerde çeşitli seviyelerde çapraşıklığın mevcut olduğu durumlarda yapılmaktadır. Sabit ortodontik tedaviler yani dişsel düzeltmeler, tüm daimi dişler sürdükten sonra uygulanmaktadır.

Estetik Braketler

Sabit ortodontik tedavilerde, klasik metal braketlerin yanı sıra günümüzde özellikle estetik kaygısı olan bireylerde estetik braketler de kullanılmaktadır. Estetik braketlerin maliyetleri daha yüksektir.

Sabit Tedavi Süresince Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Braketlerin takıldığı ilk hafta yanak ve dudakların iç kısımlarında ve dilde geçici yaralar oluşabilir. Bu durum, braketlere alışma süresi olan 1-2 hafta içerisinde düzelir. Ayrıca koruyucu mumlar kullanılarak yumuşak dokular korunabilir.
• Tedavi boyunca sert yiyeceklerden (çağla, erik, elma, havuç, kuruyemiş, cips vb.) uzak durulmalıdır. Sakız, jelibon gibi yapışkan gıdalar kullanılmamalıdır. Asitli içecekler (kola, fanta, gazoz vb.) içilmemelidir. Sandviç ve ekmek arası olan yiyecekler ısırılarak yenmemelidir elle koparılarak yenmelidir. Bu tür gıdalar braketlerin ve bantların kopmasına, tellerin kırılmasına neden olarak tedavi süresinin uzamasına yol açabilir.

Hareketli Apareyler Kullanılarak Yapılan Tedaviler

Bu tedavi seçeneği genellikle daimi dişlenme öncesinde, süt dişlenme ya da karma dişlenme döneminde uygulanır. Bu tedavinin amacı, büyüme ve gelişimi kontrol altında tutarak dişlerin çene kavislerinde olması gereken yerlerde çıkmasını sağlayabilmek ve çenelerin birbirleri arasındaki boyutsal ilişkiyi tesis etmektir.

Çalışmanın Rahatsızlıkları ve Riskleri Nelerdir?

• Ortodontik tedaviye başlandığında dişlerde ağrı olması son derece normaldir. Ağrı 3-4 gün içerisinde azalacaktır. Takılan apareylere alışma süresi ise yaklaşık bir haftadır.
• Ortodontik tedavi esnasında dişlerde hafif sallanma olabilir; normal bir durumdur ve nedeni dişlerin hareket etmesidir.
• Tedavi sırasında ağız bakımı iyi olmayan hastaların dişlerinde kalıcı lekeler ve çürük görülebilir. Bu hastalarda ayrıca dişeti hastalıkları da oluşabilir.
• Nadiren tedavi sırasında diş köklerinde erime görülebilmektedir.
• Ortodontik tedavi, çene ekleminde rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.
• Tedavi sırasında veya sonrasında meydana gelen büyüme, tedavi sonucuna olumlu katkı yapabileceği gibi, istenmeyen etkilere de neden olup tedavi süresini uzatabilir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım

Adınız Soyadınız*

Telefon Numaranız*

2018-03-08T10:25:51+03:00

Yorum Yazın