Porselen Lamina

Bu Yazıyı Puanlayın :
[Toplam: 7 Ortalama: 3]

İZMİR PORSELEN LAMİNA

Porselen Laminate Veneer

Porselen laminateler; dişten 0,3 – 0,7 mm. yüzey kaldırılarak üzerine yapıştırılan porselen yaprakladır. İstenen renk ve formda çok ince olarak hazırlanan porselen laminateler metal içermemektedir. Kırılmaya karşı dayanıklı olan porselen laminateler; ışığın dişten içeriye geçmesini sağlar.

Günümüzde laminate veneer restorasyonlar renklenmiş, kırılmış, formu bozulmuş ya da hafif dizilim bozukluğu olan hastalarda konservatif bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

porselen-lamina

PORSELEN LAMİNATE KİMLERE YAPILABİLİR

Çeşitli nedenlere bağlı diş renklenmelerinde
Ön bölgedeki dişlerin diestemalarının (iki komşu diş arasındaki boşlukların) kapatılmasında
Diş dizilim bozukluklarında
Kron boyu kısa dişlerin uzatılmasında
Çeşitli tipteki mine hipoplazisi ve malformasyonlarnda yani yapısal bozukluklarda
Dişlerin dudağa yüzlerindeki sağlıksız ve estetik olmayan restorasyonların varlığında
Tutuculuk için yeterli miktarda mine dokusuna sahip erozyona uğramış dişlerde Lateral kesicilerin agenezisinde: Kaninin kronal formu lateral dişi taklit edecek şekilde porselen laminatelerle değiştirilebilir.
Pulpann geniş olduğu dişlerde geri dönüşümü olmayan hasarlar oluşturmadan dişlerin kronlarla restore edilmesinin zor olduğu durumlarda Porselen laminate uygulanabilir.

PORSELEN LAMİNATE UYGULAMALARINDA ESTETİK VE FONKSİYON AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYAN UNSURLAR

Zenith Noktaları:

​Zenith noktaları kron konturunun en yüksek seviyelerini belirler. Zenith nktalarının konumları özellikle diastemaların kapatılmasında veya dişlerin distal ya da malyaze devrilmiş konumlarının düzeltilmesinde önem kazanır.

Dişlerin şekilleri ve Konumları:

Bir çok kişide yüz morfolojisi ile dişlerin şekilleri uyum gösterir. Eğer dişin yüzeyi düz ise, doku daha fazla ışık yansıttığı için daha geniş ve daha büyük görünür. Hatları yuvarlak ve yüzeyleri düzensiz dişler için de tersi söylenebilir. Diş hekiminin estetik bir görüntü oluşturması dişler ayrı ayrı değil de, her hastada farklı şekil ve büyüklükteki dişleri yumuşak dokularla uyumlandırarak bir araya getirmesine bağlıdır.

Renk:

Diş renginin algılanması, dişin şekil ve ark üzerindeki morfolojik yerleşiminden etkilenir. Örneğin alt ön dişler üst dişlerden daha beyazdır. İlerleyen yaşla beraber diş rengi koyulaşır. Gülüş esnasında en parlak dişler üst ön santral dişlerdir. Lateral kesiciler benzer tona sahiptir ancak parlaklıkları azdır. Diş dizisinde doğal bir görüntü elde etmek için porselen laminate uygulanırken renk tonlarını iyi kullanmak çok önemlidir.

Simetri:

Simetri ve denge estetik konusunda önemli kavramlardır. Simetri bir merkez eksenin iki tarafında gözlenebilen birkaç elemanın birbirlerine göre ahenkli bir biçimde düzenlenmesidir. İnsan dişi doğası gereği merkezin iki tarafı ayna görüntüsü gibi birebir aynısı değil fakat çok benzer iki yapının karşı karşıya gelmesi ile simetrik bir görüntü oluşturur.

Orta Hat:

Yüz orta hattı yüzün merkezinden interpupiller hatta dik olarak konumlanmıştır. Dental orta görselleştirmenin en iyi yollarında biri gülüşün dinamiklerini gözlemlemektir. Yüz orta hattı ile üst kesici dişler arasındaki orta hat mümkün olduğunca çakışmalıdır. Restore edilmiş herhangi bir diş dizisinde orta hat kayması kabul edilemez en önemli kusurdur.

Gülme Hattı:

Üst dudağın alt kenarı, üst dudağın iç sınırının kurvatürünü izleyen üst ön dişlerin gülme hattını oluşturur.n Ağız köşeleri interpupiller çizgiye ve oklüzel düzleme paralel olursa kanin (köpek) dişlerinin uçları hafifçe alt dudağa değerse hoş bir gülüş elde edilir. Gülme hattı bireyden bireye değişir ve bayanlarda daha belirgin ve dış bükeydir.

Dişeti Sağlığı:

​Diş eti normalde soluk renktedir. Sağlıklı dişeti fasial yönden sağlıklı kemik dokusunun 3 mm üzerine uzanır ve stabil papillanın tepesi kretler arasındaki kemiğe 5 mm mesafede yer alır. Protez tedavisine başlamak için dişeti dokularının sağlığı yeterli düzeye ulaşıncaya kadar beklenmelidir.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım

Adınız Soyadınız*

Telefon Numaranız*

2018-03-08T10:25:43+03:00

Yorum Yazın